„25 lat i co dalej…?”

  W sobotę 12 maja 2018 roku w Lipsku spotkali się rodzice dzieci z niepełnosprawnością z Hajnówki oraz ze Stowarzyszenia „Pomóż Sobie”. Borykają się z podobnymi problemami w życiu, łączy ich troska o dzieci teraz i w przyszłości. Choć teraz dzieci rodziców z Hajnówki uczęszczają do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, to już dziś zastanawiają się, co dalej? Do 25 roku życia państwo inwestuje w edukację, klasy integracyjne, rozwój dzieci niepełnosprawnych, a potem, gdy skończą etap szkolny, spychani są na margines społeczeństwa.

Na spotkaniu byli też obecni pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Kadra pedagogiczna doskonale rozumie problem rodziców dzieci z niepełnosprawnością, ich uczniów, którzy po zakończeniu nauki skazani są na cztery ściany domu. Szczególnie odczuwalny jest brak wsparcia dzieci/ osób dorosłych z najgłębszą niepełnosprawnością, wymagających pracy jeden na jeden, ONI się nie kwalifikują nigdzie, nie ma miejsc - słyszą rodzice. Ile wysiłku wymaga opieka całodobowa nad dzieckiem z niepełnosprawnością sprzężoną, wiedzą tylko rodzice.

  Rodzice oraz zaproszeni goście z ŚDS w Kuriance oraz ze Stowarzyszenia „Radość życia”, wymienili się doświadczeniami oraz wiedzą o tworzeniu ośrodków wsparcia, jak ważne jest zaangażowanie i przychylność władz samorządowych, jak bardzo są potrzebne takie miejsca.

  Zachęceni i zmotywowani przykładami funkcjonujących na naszym terenie placówek, Rodzice z Hajnówki doszli do przekonania że pierwszym krokiem będzie założenie przez nich stowarzyszenia. Choć kosztuje to wiele wysiłku i mozolnego działania, WARTO!

 
Nasi przyjaciele

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku  Zespół Szkół Samorządowych w Lipsku Urząd Miejski w Lipsku

Starostwo Powiatowe w AugustowieAugustowskie Stowarzyszenie Kulturalno - Społeczne Bank Spółdzielczy w Suwałkach

Stadnina Koni w ŻarnowieRadość Życia 6 Lipska Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej "Żubry"

Wodociągi i Kanalizacje Miejskie w AugustowieNadleśnictwo PłaskaARCUS

Stowarzyszenie "Pomóż sobie". Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by themescreative.com