Historia stowarzyszenia
- Historia stowarzyszenia
- 30 listopad 2015
- Super User
- Odsłony: 1161
Z chwilą zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w Białymstoku w 2004 roku, rozwija swoją działalność Stowarzyszenie „Pomóż sobie” w Lipsku, celem którego jest wszechstronne działanie na rzecz osób niepełnosprawnych i dzieci potrzebujących pomocy.
Pomysł utworzenia Stowarzyszenia zrodził się z braku dostrzegania potrzeb i problemów osób niepełnosprawnych i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Pokonywanie trudności życia staje się lżejsze przy wsparciu i zrozumieniu osób znajdujących się w podobnej sytuacji. Wiedziała o tym Pani Elżbieta Szabałaj, pierwsza przewodnicząca stowarzyszenia, która potrafiła zebrać grupę rodziców dzieci niepełnosprawnych i wspólnie utworzyć stowarzyszenie „Pomóż sobie”. Zmaganie się z niepełnosprawnością, trudną sytuacja życiową, wymaga ogromnego samozaparcia, niejednokrotnie determinacji, siły, o którą w grupie osób z podobnymi problemami, łatwiej. Jak już sama nazwa stowarzyszenia wskazuje, osoby zrzeszone w nim próbują sobie nawzajem pomagać, najczęściej poprzez wzajemne wspieranie się, pomoc w rozwiązywaniu problemów, dzielą się informacjami, poznają się, a przez to zaczynają aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym poprzez wspólne spotkania, wyjazdy o charakterze integracyjno - rekreacyjnym.
Działania, które od początku jako Stowarzyszenie podejmujemy, mają na celu podtrzymanie samodzielności osób niepełnosprawnych, ich aktywizację oraz integrację ze środowiskiem lokalnym. Służą temu wspólne spotkania, imprezy, wyjazdy, festyny, jak również spotkania z innymi organizacjami, instytucjami, szkołami. Poprzez swoje działania staramy się także eliminować bariery społeczne, mentalne, uwrażliwiać na problemy osób niepełnosprawnych i na poszanowanie prawa do ich godnego i równego traktowania, ale nie na zasadzie izolacji tylko akceptacji i integracji społecznej, dlatego w Stowarzyszeniu jest miejsce dla każdego. Wszystkich chętnych, zainteresowanych działalnością naszego Stowarzyszenia – zapraszamy.